Zavrieť

Porady

technicke zhodnotenie, oprava,...???

ahojte, potrebovala by som poradit, som zaciatocnicka... v oktobri vznikla firma, s tym suviseli naklady na prerobenie prenajatych priestorov. stavebne prace boli v hodnote okolo 500 - 700 tisic, potom tam bola zakupena zostava nabytku, ktora je vyfakturovana ako nabytok v sume 300 tisic, nie je rozpisany kazdy kus jednotlivo. potom sustava svietidiel a kobercov v sume do 200 tisic. a nakoniec zakupena klimatizacia v sume 90 tisic. neviem si poradit ako to mam zauctovat, je mi jasne, ze to nemozem dat vsetko priamo do nakladov, ze to musim odpisovat, ale ja absolutne neviem ako to mam spravit, ako to zauctovat... prosim poradte mi... dakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ide o prenajaté priestory, veľa závisí od zmluvy, čo je v nej - aká dohoda, aké nájomné, za akých podmienok, spôsob odpisovania, zhodnotenia, či je súhlas vlastníka, alebo nie je, atp.
    Faktúru za nábytok by som dala prerobiť, resp. žiadala dodací list s rozpisom kusov a jedn.cien.
    Klimatizácia........? aká? Pravdepodobne je to súčasť stavby a teda nákladov na prerábku.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    Kejka....
    co sa tyka zmluvy, nie je problem urobit s najomcom dodatok, len neviem, co by tam presne malo byt, tak ak mozem poprosit, tak mi to napis.
    co sa tyka nabytku, tak dodaci list mi moze firma dorucit, ale potom musim prijat jednotlive kusy, alebo to mozem odpisat ako celkovu sumu?
    add klimatizacia - ide o klasicku klimatizaciu zavesnu, pre ktoru sa musela robit vzduchotechnika, preto su aj tieto naklady na prestavbu take vysoke.
    takze ako to mam zauctovat?
    dakujem.....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    najskôr musíš mať poriadnu zmluvu - 1-2 vetami ti to tu nenapíšem, resp.vychádzaj z mojej predchádzajúcej odpovede a najm HLADAJ HLADAJ HLADAJ ...... je tu toho veľa popísaného.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    kejka.....
    dakujem za radu... nechcem byt nevdacna, ale ja som hladala, a kedze som sa z toho nevedela vysomarit, tak preto som otvorila tuto temu...
    prosim, ak je tu niekto, kto by mi vedel poradit, tak budem vdacna....

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Pokiaľ nebudeš mať na stole serióznu zmluvu, ako píše KEJKA, tak máš smolu. V nej musíš mať jednoznačne stanovené, čo vlastne robíte - oprava, TZ, v akej predpokladanej výške, kto v prípade TZ majetok zaradí a bude odpisovať, ale to všetko tu je rozobrané. U nábytku je dôležité, či bude súborom, alebo podľa jednotlivých kusov, teda DHM, alebo náklad / ale aj tak potrebuješ ceny jednotlivo/. Takže, ako vidíš, tu niekde treba začať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dávaš málo informácií..... je to naozaj ťažká téma a existuje špecifické riešenie na každý konkrétny prípad.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    KEJKA Pozri príspevok
    dávaš málo informácií..... je to naozaj ťažká téma a existuje špecifické riešenie na každý konkrétny prípad.
    Ak chceš považovať technické zhodnotenie prenajatého majetku za vlastný majetok (účtoať o ňom a odpisovať ho účtovne aj daňovo), musí byť písomná zmluva s majiteľom s tým, že Vy budete tento majetok evidovať v účtovníctve.
    § 24 ods. 2

    technicke zhodnotenie, oprava,...???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.